Роберт Лавінюков: Біогаз – це енергетична незалежність, яку неможливо переоцінити
14.07.2015

Роберт Лавінюков: Сьогодні всі розуміють - наявність природного газу не гарантовано, і він дуже дорогий. Тому доводиться думати про те, як здешевити енергію і звідки її брати взагалі. Відповідь - альтернативні джерела енергії. Дійсно, в Україні вони зараз, як кажуть «на слуху». Біогаз в цьому сенсі досить привабливий. Головна його перевага - можна виробляти електроенергію як для своїх потреб, так і для продажу в мережу.
Latifundist.com: Наскільки розвинена і як швидко розвивається його видобуток? Що заважає розвитку видобутку біогазу в Україні? А що, навпаки, може допомогти?
Роберт Лавінюков: Ми виділяємо кілька груп споживачів цих технологій. Перші - це великі аграрні холдинги. Вони розглядають ці можливості для диверсифікації основної діяльності. Це будівництво енергетичних об'єктів та продаж електроенергії в мережу. По можливості, також утилізація тепла для власних потреб. Це дійсно великі проекти, починаючи від 4 МВт до 20-30 МВт.
Друга досить велика група споживачів, яким цікаві потужності від 100 кВт до 200 кВт. Це середні фермерські господарства, яким цікаві відразу кілька ефектів: утилізувати відходи свого виробництва, отримати енергетичну незалежність і знизити свої витрати на енергоносії.
Також сміттєві звалища - це отримання газу з органічних відходів. І також є можливість отримання газу з очисних споруд.
Latifundist.com: Чи вважаєте Ви, що біогаз важливий для вітчизняного АПК? Чому?
Роберт Лавінюков: Думаю, в рівній мірі. Але відмінності полягають у тому, що у рослинників є труднощі з розрахунком циклу завантаження протягом року. Вони отримують основний обсяг зеленої маси в певну пору року, а підтримувати роботу установки потрібно цілий рік. А в тваринництві, птахівництві органічні відходи виникають більш ритмічно. Всі ці проблеми можна вирішити. Але потрібні правильний підхід і розрахунки.
Роберт Лавінюков: Я орієнтуюся на побажання середніх і малих господарств. Це станції на 100-300 кВт. Розрахунок показує: щоб вони були інвестиційно привабливі, необхідно, щоб питома вартість всього біоенергетичного комплексу (біогазова станція + електростанція) не перевищувала 3 тис. євро за 1 кВт встановленої електричної потужності. Якщо це 100 кВт, то вартість - 300 тис. євро. Не більше. Це немаленька ціна. Але при ній можна обгрунтовано розраховувати, що витрати окупляться.
Для великих господарств питомі капітальні витрати значно знижуються. Але немає сенсу невеликому підприємству будувати велику станцію, якщо її нічим буде завантажити.
Latifundist.com: Чи можна розраховувати на міжнародні інвестиції та гранти в цьому питанні? Можливо, вони вже здійснюються на території України?
Зараз кошти можуть давати під працюючі проекти, у яких є можливість розширення. Також можна залучати кошти грантових програм, але їх також воліють виділяти під розширення існуючих потужностей або підвищення їх ефективності, або, наприклад, під зміну складу сировини.

Роберт Лавінюков: Скоріше ні. Від держави вимагають тільки зрозумілих умов гри. А в іншому це повинна бути приватна ініціатива.
Latifundist.com: Що пропонує компанія «Цеппелін Україна» тим, хто будує або вже має біогазову установку?
Роберт Лавінюков: Однин з ключових напрямків нашого підрозділу силових установок - це генераторні установки, що працюють на різних типах газоподібного палива, в тому числі й на альтернативних газах з малим вмістом метану і значним вмістом інших компонентів. Ми пропонуємо комплексні рішення, які ефективно трансформують енергію біогазу в електричну енергію і тепло. Ці рішення підбираються із застосуванням обладнання провідного світового виробника - американської фірми CATERPILLAR, офіційним дилером якого наша компанія є вже більше 60-ти років. Лінійка біогазових генераторних агрегатів цього бренду включає установки з одиничною потужністю від 400 кВт до 4400 кВт. А для відносно невеликих потужностей, до 300 кВт, ми пропонуємо генераторні агрегати нашого партнера - чеської компанії «ТЕДОМ».

Роберт Лавінюков: Ми є надійним партнером для наших клієнтів. «Цеппелін Україна» - фінансово стабільне підприємство, що підтверджено високим кредитним рейтингом нашої материнської компанії в Німеччині. Також, в силу нашої корпоративної філософії, ми дуже дорожимо своїм ім'ям і репутацією. За майже 20 років роботи в Україні ми створили потужну сервісну базу, яка включає не тільки склади запасних частин та майстерні, а й сучасний центр з ремонту двигунів. Сервісні інженери забезпечені транспортом і всіма необхідними інструментами для надання швидкої та якісної підтримки. Також ми пропонуємо онлайн моніторинг експлуатаційних параметрів обладнання, що допомагає уникнути аварійних ситуацій, які можуть призвести до відмов або поломок. Ми відчуваємо себе впевнено, і це надає впевненості нашим клієнтам.

Latifundist.com: Які можуть бути «підводні камені» при встановленні обладнання? Що потрібно передбачити, розрахувати?
Роберт Лавінюков: По-перше, кращий режим роботи обладнання досягається при паралельній роботі з зовнішньою мережею. На початковому етапі необхідно передбачити можливість приєднання до мереж. Вона не завжди є, а часто може виявитися дуже дорогим заходом.
По-друге, електростанції на біогазі повинні працювати з електричним навантаженням близьким до максимального. Якщо вони працюють із завантаженням менше 50%, то ефективність їх застосування різко знижується. А це помітно зменшує економічну доцільність експлуатації. Тому, спочатку об'єкт треба спроектувати так, щоб агрегати були максимально завантажені в цілорічному режимі. Краще спроектувати об'єкт скромніше, ніж зробити масштабний проект, який не принесе очікуваної віддачі.
І нагадаю для тих, хто планує використовувати зелену масу, важливо розрахувати рівномірне завантаження станції протягом року. Можливо, знадобиться спеціальне сховище для біомаси.
Роберт Лавінюков: Можу сказати з досвіду минулого опалювального сезону: при використанні альтернативних джерел енергії досягається багато економічних ефектів. В першу чергу - енергетична безпека. У тих умовах, в яких зараз перебуває наша країна, її важко переоцінити.
Якщо приймуть закон про зелений тариф, то окупність таких установок настане в осяжному майбутньому. І в досить привабливі терміни. Крім того, потрібно враховувати ефект, який можна отримати від зниження витрат на тепло за рахунок утилізації тепла від систем двигуна внутрішнього згоряння. І, безумовно, вироблювана електроенергія, як для власних потреб, так і для продажу.
Альтернативна енергія - це майбутнє, в яке потрібно вкладати вже сьогодні.