Чистота робочої рідини екскаватора – запорука його довгої роботи

Чистота робочої рідини екскаватора – запорука його довгої роботи

Робоча рідина (РР) в гідросистемі екскаватора - це мінеральне мастило. Воно працює під тиском, що створюється одним або декількома об'ємними гідродвигунами. Під тиском механічна енергія передається виконавчим механізмам - гідромоторам, гідроциліндрам. Крім цієї основної функції РР виконує роль мастила в поверхнях деталей, які піддаються тертю, і надає антикорозійний вплив. Робоча рідина повинна легко прокачуватися по трубопроводах, рукавам високого тиску, каналам гідроагрегатів гідросистеми, тобто мати оптимальну в'язкість при робочій температурі, на яку розрахована гідросистема, і зберігати свої властивості при перепадах температур від негативних до позитивних (зима / літо).

До інших параметрів робочої рідини можна віднести стійкість до окислення і хімічних реакцій з матеріалами, з яких виготовляють деталі гідросистем: сталь, бронза, гума, пластмаса та ін. Важливим параметром РР є стабільність характеристик як при експлуатації, так і при зберіганні.

Завод-виробник дає рекомендації по експлуатації техніки в складних умовах, розробляє спеціальні виконання машин, в гідравлічних системах яких застосовують РР призначені для конкретних кліматичних умов.

Перераховані вище вимоги до робочої рідини важливі, але важливо також ці властивості підтримувати і під час експлуатації. Для цього треба зберегти герметичність системи, щоб в неї не потрапили пил, волога та інші забруднення, що негативно впливають на якість РР.

Звичайно, якість мастила гарантується заводом-виробником, але перевіряти його все-таки треба, оскільки навіть «нове» мастило може не відповідати заявленим характеристикам. Доцільно взяти пробу закупленого мастила і провести аналіз. У разі значних відхилень від норми необхідно замінити неякісне мастило у постачальника або самим вжити заходів щодо додаткового очищення РР від води і механічних домішок, наприклад, в очисній установці (центрифузі). Таким чином, на цьому етапі Ви будете гарантовано знати, що якість робочої рідини відповідає нормативам.

Важливо зберегти чистоту РР, якщо її заміну проводять у польових умовах. Головне для експлуатуючої організації не дати РР забруднитися пилом і водою під час перевезення та в момент заправки. Досвід показує, що саме в цей момент через неправильні дії обслуговуючого персоналу: незнання, недбалість, недостатню кваліфікацію осіб, що працюють з технікою, разом з РР в гідросистему потрапляють бруд, пил, вода (наприклад, при заправці гідробака під час дощу).

Вода в гідравлічній системі викликає внутрішню корозію гідроагрегатів з усіма наслідками: забруднення РР продуктами корозії, через це змінюється склад РР, на внутрішніх поверхнях, наприклад, гідроциліндрів утворюються неоднорідності, що призводить в результаті до внутрішнього перетікання, а в результаті робоче обладнання екскаватора в неробочому стані під дією сил тяжіння з часом починає мимоволі опускатися (просідати).

Чистота робочої рідини екскаватора – запорука його довгої роботи 1
Чистота робочої рідини екскаватора – запорука його довгої роботи 2

Як не дивно, першим джерелом забруднення робочої рідини є завод - виробник екскаватора. Разом з комплектуючими, на яких осів пил і різні забруднення, в гідросистему потрапляють окалина від зварювання трубопроводів, залишки абразивних і притиральних паст, металевої стружки, крихта гумотехнічних виробів та ін. Розміри дрібних частинок коливаються в межах від 3 до 5 мкм. Такі ж «шкідливі» частки утворюються і при зносі деталей гідроприводу, їх повинні захоплювати фільтри. Поступово фільтри засмічуються, їх треба вчасно міняти відповідно до встановленої заводом-виробником періодичності.

Існують різні системи контролю прохідності фільтрів з датчиками, що показують перепад тиску, тобто рівень забруднення фільтрів. Заміна фільтрів за фактом забруднення дає найкращий економічний та експлуатаційний ефект і дозволяє своєчасно виконувати техобслуговування. Суворе дотримання термінів заміни РР в залежності від напрацювання екскаватора в цілому не зовсім коректно, оскільки не враховує фактичного стану РР. Своєчасна заміна фільтрів суттєво знизить концентрацію механічних домішок в РР, а поєднання фільтрів з магнітними захоплювачами металевих частинок дасть ще більший ефект.

Частинки разом з потоком робочої рідини, потрапляючи в зазор між деталями, що труться, розривають мастильну плівку і своїми гострими краями впливають на їх поверхню, як наждачний папір. Чим більше бруду в рідини, тим менше інтервал часу до допустимого зносу. Ресурс вузла скорочується, матеріальні витрати власника техніки ростуть. Якщо до експлуатації в нових гідророзподільниках радіальний зазор в прецизійних парах становить 6 - 8 мкм, то в процесі експлуатації він збільшується до 32 - 46 мкм. Важливо, скільки пропрацює екскаватор, перш ніж прийде до таких показників: рік або 10 років, і відповідно, скільки буде фінансових витрат на заміну або ремонт зношених вузлів за весь період експлуатації техніки аж до її відмови.

Бруд проникає в РР через ущільнення гідроциліндрів, навіть якщо їх штоки закриті чохлами. І від утворення продуктів зносу в вузлах гідросистеми не втекти. Вбудована в гідропривід екскаватора система контролю якості РР дозволяє визначати її чистоту в режимі он-лайн і виводить цю інформацію в кабіну. Це допомагає своєчасно прийняти рішення про заміну забрудненої РР, навіть якщо термін планового ТО ще не настав.

до всіх статей

інші Статті

Грунтовий коток SEM 518.
дізнатись більше

Ущільнювач ґрунту SEM 512
дізнатись більше

Гусеничний бульдозер SEM 816D LGP
дізнатись більше

ПОРАДИ З ПІДБОРУ ФРЕЗ ДЛЯ НАВАНТУЖУВАЧІВ З БОРТОВИМ ПОВОРОТОМ.
дізнатись більше
перейти до всіх статей